Foredrag

Foredragsprogrammet opdateres den 15. august for 2020. Nedenstående program er fra 2019.

Foredragsprogrammet starter i alle 9 sale lørdag kl. 11.00 og slutter kl. 17.30 og søndag fra 11.00 til 16.10. Alle foredrag varer 30 minutter og med 'kun' 35 - 190 siddepladser i hver af de 9 sale er der ingen garanti for ledige pladser. Følg pile og skilte i Øksnehallen til de 9 foredragssale sal A, B, C, D, E, F, G, H og I.

Herunder følger en oversigt over hvem der afholder rejseforedragene. Det udførlige foredragsprogram kan du læse i venstre menuen ved at vælge den eller de verdensdele, som interesserer dig. Ret til ændringer forbeholdes. 

ÅBNINGSTIDER 2019:

Lørdag den 19. oktober 2019: Kl. 10.00 - 18.00

Søndag den 20. oktober 2019: Kl. 10.00 - 17.00 

Entrepris: 120,- pr. person

SPAR 50% og betal kun 60,- pr. person ved at klikke HER 

Klik på billedet til højre for at læse eller downloade foredragsprogram og udstiller oversigt: 

 

LØRDAG DEN 19.OKTOBER

 

Sal A - 190 pladser: 

11.00 – 11.30: Kipling Travel: Tanzania safari og Zanzibar.

11.40 – 12.10: Albatros Travel: Sydafrika og safari – Casper Schack von Staffeldt.

12.20 – 12.50: Vitus Rejser: Aserbajdsjan · Kaukasus’ evige flamme.

13.00 – 13.30: Japanspecialisten: Tag med på en intro til det unikke land Japan. 

13.40 – 14.10: Kulturrejser Europa: Libanon – Mellemøstens grønne perle.

14.20 – 14.50: Best Travel: Nærorienten kalder - Knud Pilegaard.

15.00 – 15.30: Islandsrejser: Vidunderlige Island

15.40 - 16.10: Rickshaw Travel: Vestafrika, en vidunderlig rejsedestination

16.20 - 16.50: C&C Travel: Fænomenale Filippinerne

17.00 - 17.30: Adventure Holidays: Chile – Argentina – Brasilien – Sydamerikanske Highligts. 

 

Sal B - 170 pladser:

11.00 - 11.30:  Jysk Rejsebureau: USA Steffi N. Madsen og Mathias K. Mouritsen.

11.40 – 12.10: Stjernegaard: Mageløse oplevelser, Bali.

12.20 – 12.50: Albatros Travel: Ekspeditionskrydstogter – Søren Rasmussen.

13.00 – 13.30: Viktors Farmor: Uzbekistan ved rejseleder Claus Christensen.

13.40 – 14.10: Gislev Rejser: Sydamerikas højdepunkter og krydstogt til Antarktis- Jens Grum-Schwensen.

14.20 – 14.50: Nyhavn Rejser: Sådan får du en Hawaii-rejse ud over det sædvanlige.

15.00 – 15.30: Mycruise: Krydstogter med innovative Norwegian Cruise Line.

15.40 - 16.10: Malaysia Eksperten: Mustapha Ajan - Det Bedste af Borneo - en rejse gennem jungle, floder og bounty øer. Vi byder på lidt Malaysiske smagsbider og kaffe før foredraget.

16.20 - 16.50: Adventure Holidays: Bhutan – Tordendragens Land i Himalaya. 

17.00 - 17.30: Gislev Rejser: USA The Best of The West-Kirsten Skjold.

 

Sal C - 100 pladser:

11.00 - 11.30:  Adventure Holidays: New Zealand –rundrejse til Kiwiernes land med stopover i Sydney. Ole Fryd Jensen.

11.40 – 12.10: Spain is More: Pilgrimsrejser på Caminoen – vandre- eller cykelferie

12.20 – 12.50: Rickshaw Travel: Vestafrika, en vidunderlig rejsedestination.

13.00 – 13.30: Albatros Travel: USA – Ebbe Weile.

13.40 – 14.10: Viktors Farmor: Peru ved produkt- og udviklingsdirektør Gudik Holm Plews.

14.20 – 14.50: Africa Tours: Lars Gejl – Et unikt perspektiv på Finland og dyrelivet.

15.00 – 15.30: Jysk Rejsebureau: Steffi Nørtoft Madsen, Canada.

15.40 - 16.10: Topas Travel: Aktive rundrejser i Vietnam, Henrik Jørgensen.

16.20 - 16.50: Highways-USA: Rocky Mountains i USA inkl. Yellowstone. 

17.00 - 17.30: Africa Tours: Marie Dahl – Vandring i Swaziland og Krüger National Park.

 

Sal D - 80 pladser:

11.00 - 11.30: Mycruise: Et af verdens største krydstogtskibe Allure of the Seas.

11.40 – 12.10: Best Travel: Besøg et andet Israel end det du kender fra medierne. Oplev fredelig sameksistenser- Knud Pilegaard. 

12.20 – 12.50: Adventure Holidays: Canada - Naturperler på stribe - inkl. 6 dage på Vancouver Island. Ole Fryd Jensen.

13.00 – 13.30: Vitus Rejser: Krydstogt i Rusland · Moskva – Volgograd – Astrakhan

13.40 – 14.10: Albatros Travel: Japan – Tran Tran

14.20 – 14.50: Israel: Viktors Farmors rejseleder Lea Landsted fortæller om Israel.

15.00 – 15.30: Vilholdt Rejser: Oplev smukke Island

15.40 - 16.10: Adventure Holidays: Island – Fantastiske landskaber. Lone Holm-Tygesen.

16.20 - 16.50: Younes Rejser: De gamle og de nye faraoer – oldtidens og revolutionens Egypten.

 

Sal E - 110 pladser:

11.00 - 11.30: Bravo Tours: Safariens hjemland og badeferie langs Kenya-kysten.

11.40 – 12.10: Ruby Rejser: Cykelkrydstogt i Kroatien-Preben Larsen.

12.20 – 12.50: Safari eksperten: Safari og lyksaligheder i det Sydlige Afrika.

13.00 – 13.30: Jysk Rejsebureau: Mathias Kræpping Mouritsen, Australien.  

13.40 – 14.10: Thailands turistkontor, Mikkel Tofte Jørgenesen (forfatter af Turen går til Thailand og medejer af We Travel), "Sådan oplever du Thailand ansvarligt og væk fra alfarvej".

14.20 – 14.50: Albatros Travel: Canada – Ebbe Weile.

15.00 – 15.30: Visit Värmland: Vildmarken väntar på dig i Värmland.

15.40 - 16.10: Jysk Rejsebureau: Line Thejll og Margit Jensen, New Zealand. 

16.20 - 16.50: Kipling Travel: Antarktis.

17.00 - 17.30: Rasmussen Travel: Vandreture i Peru.

 

Sal F - 85 pladser:

11.00 - 11.30: Topas Travel: Grønland - Rundrejse i midnatssolens land, Klaus Andersen.

11.40 – 12.10: Schønberg Musik & Rejser: Operarejser med formidling.

12.20 – 12.50: Bravo Tours: Historiens vingesus og Petra – på rundrejse i Jordan.

13.00 – 13.30: Stjernegaard: Cuba – autentisk og bag facaden.

13.40 – 14.10: Jysk Rejsebureau: Margit Jensen, Sydafrika.

14.20 – 14.50: Atlantic Airways: Færøerne – Natur, kultur og gastronomi i verdensklasse.

15.00 – 15.30: Adventure Holidays: Ecuador - Amazonas & Unik Galapagos ø-hop. Ole Fryd Jensen.

15.40 - 16.10: C&C Travel: Mexico er et stort og varieret land, hvor både kulturen, naturen og maden forandrer sig fra sted til sted.

16.20 - 16.50: Elephant Hills: Det sydlige Thailand – Thailands Første luksuriøse teltlejr i jungle. 

17.00 - 17.30: C&C Travel: Mangfoldige Thailand.

 

Sal G - 100 pladser:

11.00 - 11.30: CTO: Exploring the Caribbean – Attractions, Adventure & Pure Escape.

11.40 – 12.10: Norsk Rejsebureau: Hurtigruten klassisk langs den Norsk Vestkyst – Ida Winther. 

12.20 – 12.50: Stjernegaard: De Vestindiske Øer – tropisk paradis og dansk historie.

13.00 – 13.30: Norsk Rejsebureau: Hurtigruten Explorer – Antarktisk, Grønland, Svalbard, Alaska m.m – Robin Evans (norsk). 

13.40 – 14.10: Norsk Rejsebureau: Hurtigruten klassik langs den Norsk Vestkyst – Ida Winther.

14.20 – 14.50: Pacific Tours: Australien rundt i motorhome. Michael Jensen.

15.00 – 15.30: Richis Safari: Safari og ekspeditioner.

15.40 - 16.10: GP Tours/Øster Lindet:  Formel 1 2020 – Nyheder, ”klassikere” og Kevin Magnussen – F1 journalist Peter Nygaard.

16.20 – 16.50: La Papillon Bleu: Paris gennem to årtusinder

 

Sal H - 65 pladser:

11.00 - 11.30: Amazing Tours: Vietnam og Cambodia. Jens Thykier.

11.40 – 12.10: Vitus Rejser: Krydstogt på Bajkalsøen. Sibiriens blanke juvel.

12.20 – 12.50: Panorama Travel: Roadtrip på Pamir highway.

13.00 – 13.30: C&C Travel: Charmerende Colombia.

13.40 – 14.10: Profil Rejser: Færøerne for den moderne opdagelsesrejsende.

14.20 – 14.50: Profil Rejser: Grønland kom tæt på.

15.00 – 15.30: US Virgin Islands (de tidligere Dansk Vestindiske Øer): Hør om St Thomas, St John og St Croix v./ Turistdirektøren Mr. Boschulte. 

15.40 - 16.10: Emirates Holidays: Dubai’s forvandling fra lille fiskerleje på kanten af ørkenen til millionby. 

16.20 - 16.50: SnowMinds: Din næste skiferie til Canada eller Japan-Magnus Iversen.

 

Sal I - 35 pladser: 

11.00 - 11.30:  Flamingo Tours: Unik safari i Sydafrika på danskejede Lamai Safari Lodges Kan kombineres med Zanzibar, Mauritius, Victoria Falls, Dubai eller Cape Town.

11.40 – 12.10Our World: Alaska med dansk rejseleder, Christian Weis Jensen.

12.20 – 12.50Gislev Rejser: Sri Lanka – Perlen i det Indiske Ocean

13.00 – 13.30Gislev Rejser: Et hav af oplevelser til søs.

13.40 – 14.10Our World: Alaska med dansk rejseleder, Christian Weis Jensen.

14.20 – 14.50: Øster Lindet:  MSC YACHT CLUB – luksus i ”et skib i skibet”.

15.00 – 15.30Alt Rejser: Bumletog i Østeuropa og Asien.

15.40 - 16.10: Spies: Kan man holde ferie med god klimasamvittighed?

 

SØNDAG DEN 20. OKTOBER

 

Sal A - 190 pladser: 

11.00 – 11.30: Bravo Tours: Safariens hjemland og badeferie langs Kenya-kysten.

11.40 – 12.10: Albatros Travel: Sydafrika og safari – Casper Schack von Staffeldt.

12.20 – 12.50: Vitus Rejser: Armenien & Georgien · Hvor Europa møder Asien.

13.00 – 13.30: Kipling Travel: Nepal.

13.40 – 14.10: Rickshaw Travel: På vandring for vand gennem Vestafrika.

14.20 – 14.50: Mycruise: MyCruise og vores krydstogter med Costa Cruises.

15.00 – 15.30: Ruby Rejser: Langs Norges kyst året rundt.

15.40 - 16.10: Topas Travel: New Zealand - Storstilet rundrejse på Sydøen og Stewart Island, Klaus Andersen.

 

Sal B - 170 pladser:

11.00 - 11.30: Jysk Rejsebureau: Steffi Nørtoft Madsen og Mathias Kræpping Mouritsen, USA.

11.40 – 12.10: Nyhavn Rejser: Oplev mageløse Sri Lanka med Nyhavn Rejser.

12.20 – 12.50: Albatros Travel: Ekspeditionskrydstogter.

13.00 – 13.30: Viktors Farmor: Jordan – ved rejseleder Mie Ellen Gynther.

13.40 – 14.10: Gislev Rejser: Nordamerika & Caribien-Kirsten Skjold.

14.20 – 14.50: Stjernegaard Rejser: Costa Rica – en verden af grønt.

15.00 – 15.30: Selected Tours: Andreas Muldgaard - Tanzania Ekspert - Oplev Tanzania's Savanna - Wildlife, Kaffeplantager & Unikke Strandophold. 

15.40 - 16.10: C&C Travel: Sri Lanka – landet med de mange ansigter.

 

Sal C - 100 pladser:

11.00 - 11.30: Adventure Holidays: Canada - Naturperler på stribe - inkl. 6 dage på Vancouver Island. Ole Fryd Jensen.

11.40 – 12.10: Islandsrejser: Vidunderlige Island.

12.20 – 12.50: Kulturrejser Europa: Klassiske England – med besøg på Downton Abbye.

13.00 – 13.30: Albatros Travel: USA – Ebbe Weile.

13.40 – 14.10: Japanspecialisten: Tag med på en intro til det unikke land Japan. 

14.20 – 14.50: La Papillon Bleu: Paris gennem to årtusinder

15.00 – 15.30: Rickshaw Travel: Vestafrika, en vidunderlig rejsedestination.

15.40 - 16.10: Richis Safari: Safari og ekspeditioner.

  

Sal D - 80 pladser:

11.00 - 11.30: Mycruise: Naturskønne krydstogter med MSC Meraviglia fra København til De Norske Fjorde og Baltikum i sommeren 2020. 

11.40 – 12.10: Best Travel: Den moderne busrejse, Bjarne Nielsen.

12.20 – 12.50: Adventure Holidays: New Zealand – 24 dages rundrejse til Kiwiernes land med stopover 4 dage i Sydney. Ole Fryd Jensen.

13.00 – 13.30: Vitus Rejser: Ekspeditionskrydstogt i Grønland & Diskobugten.

13.40 – 14.10: Albatros Travel: Japan – Tran Tran.

14.20 – 14.50: Viktors Farmor: Burma – ved rejseleder Claus Christensen.

15.00 – 15.30: Adventure Holidays: Chile – Argentina – Brasilien – Sydamerikanske Highligts. Lone Holm-Tygesen.

 

Sal E - 110 pladser:

11.00 - 11.30: Thailands turistkontor, Mikkel Tofte Jørgenesen (forfatter af Turen går til Thailand og medejer af We Travel), "Sådan oplever du Thailand ansvarligt og væk fra alfarvej".

11.40 – 12.10: Israels Turistbureau.

12.20 – 12.50: Safari eksperten: Safari og lyksaligheder i det Sydlige Afrika.

13.00 – 13.30: Jysk Rejsebureau: Sidsel Vandsø, Indonesien.

13.40 – 14.10: Africa Tours: Jesper Horsted - De Store Rovdyrs Paradis, Safari i Indien og Kenya.

14.20 – 14.50: Albatros Travel: Canada – Ebbe Weile.

15.00 – 15.30: Topas Travel: Argentina og Chile – Ildlandets mytiske Kap Horn og det vilde Patagonien, Camilla Hvalsøe.

15.40 - 16.10: Younes Rejser: De gamle og de nye faraoer – oldtidens og revolutionens Egypten.

 

Sal F - 85 pladser:

11.00 - 11.30: Schønberg Musik & Rejser: USA’s flotteste nationalparker.

11.40 – 12.10: Jysk Rejsebureau: Jacob Lund Nielsen, Ecuador.

12.20 – 12.50: Bravo Tours: Cuba Libre – på rundrejse i Cuba.

13.00 – 13.30: Vilholdt RejserDen Klassiske Rundrejse Island 2020

13.40 – 14.10: Stjernegaard Rejser: Vietnam - et krydret miks af Asiens herligheder.

14.20 – 14.50: Norsk Rejsebureau: Hurtigruten klassik langs den Norsk Vestkyst – Ida Winther.

15.00 – 15.30: Atlantic Airways: Færøerne – Natur, kultur og gastronomi i verdensklasse.

15.40 - 16.10: Elephant Hills: Det vilde Thailand- Jungle og dyreliv.

 

Sal G - 100 pladser:

11.00 - 11.30: Africa Tours: Jesper Horsted – Safari i fem lande i det sydlige Afrika.

11.40 – 12.10: Norsk Rejsebureau: Hurtigruten Explorer – Antarktisk, Grønland, Svalbard, Alaska m.m – Robin Evans (norsk) 

12.20 – 12.50: Jysk Rejsebureau: Mathias Kræpping Mouritsen, Stillehavet. 

13.00 – 13.30: Stjernegaard Rejser: Thailand - inspiration til oplevelsesrige rejser.

13.40 – 14.10: Jysk Rejsebureau: Maya Vesely Weisser, Japan.

14.20 – 14.50: Pacific Tours: Australien rundt i motorhome-Michael Jensen.

15.00 – 15.30: Visit Värmland: Vildmarken väntar på dig i Värmland.

15.40 - 16.10: Once in a lifetime: Ø-hop i Caribien- Hanne Schwensen.

 

Sal H - 65 pladser:

11.00 - 11.30: Albatros Travel: Japan – Tran Tran. 

11.40 – 12.10: Profil Rejser: Krydstogt for begyndere – tips til dig der ikke har prøvet et krydstogt endnu

12.20 – 12.50: Panorama Travel: Roadtrip på Pamir highway.

13.00 – 13.30: Profil Rejser: Canada - Rocky Mountaineer.

13.40 – 14.10: Adventure Holidays: Yellowstone & Grand Canyon – Nationalparker på stribe. Ole Fryd Jensen.

14.20 – 14.50: US Virgin Islands (de tidligere Dansk Vestindiske Øer): Hør om St Thomas, St John og St Croix v./ Turistdirektøren Mr. Boschulte. 

15.00 – 15.30: Emirates Holidays: Dubai’s forvandling fra lille fiskerleje på kanten af ørkenen til millionby. 

15.40 - 16.10: Flamingo Tours: Unik safari i Sydafrika på danskejede Lamai Safari Lodges Kan kombineres med Zanzibar, Mauritius, Victoria Falls, Dubai eller Cape Town.

 

Sal I - 35 pladser: 11.00 - 11.30:  

11.00 - 11.30: CTO: Exploring the Caribbean – Attractions, Adventure & Pure Escape.

11.40 – 12.10: OurWorld: Alaska med dansk rejseleder, Christian Weis Jensen.

12.20 – 12.50: Øster Lindet:  MSC YACHT CLUB – luksus i ”et skib i skibet”.

13.00 – 13.30: OurWorld: Alaska med dansk rejseleder, Christian Weis Jensen.

13.40 – 14.10: C&C Travel: Costa Rica – naturelskerens paradis.

15.00 – 15.30: Adventure Holidays - Ecuador – Amazonas & Unik Galapagos ø-hop i 8 dage. Ole Fryd Jensen.